ŠK Č.Krumlov B - Silon Sezimovo Ústí

V posledním předvánočním utkání jsme doma hostili Silon Sezimovo Ústí...
Soupisky obou týmů naznačovaly vyrovnané utkání. Po hodině hry se z poslední šachovnice ozvaly nářky. V duelu dvou Šimečků stál prý ten náš daleko lépe, ale nechal si vzít dámu a samozřejmě se hned vzdal. Prohráváme 0:1, ale zatím není důvod k obavám. Na ostatních šachovnicích to totiž nevypadá vůbec zle. Na třetí šachovnici hrál bílými Franta Vykoukal s J. Odehnalem a od začátku se děly věci: Už po snad pěti minutách tam byla divočina, kdy bílá dáma loupila někde na b7, černý rozbíjel královské křídlo, kde ale ještě nebyl bílý král. Říkal jsem si: to nebudu ani zkoušet počítat, kolik je tam různých variant, počkám, co se z toho vyklube. Relativně brzy se ukázalo, že bílý počítal lépe, nejenže získal pěšce navíc, ale i velmi příjemnou pozici, kde černý nemohl téměř nic, však také tahal další dvě hodiny asi jen se zoufalou nadějí, že snad bílý něco zkazí. Protože se nic takového nestalo, chvíli před třináctou hodinou bylo konečně vyrovnáno na 1,5:1,5, protože mezitím se na šesté šachovnici Míra Frčka dohodl na remíze - černými ve francouzské snadno vyrovnal hru a postupně se dostal až do vyrovnané věžové koncovky, kde ani jeden ze soupeřů nechtěl zbytečně riskovat. Kdo by v té chvíli tipoval, že tenhle půlbod bude to poslední, co bude cestovat pryč z Krumlova :-)
Na sedmé šachovnici Honza Smetana ze zahájení získal naprosto zdravého pěšce a partie pak naprosto systematicky směřovala k jeho uplatnění a někdy kolem půl druhé vyhrává a konečně vedeme. Tou dobou už se mi nějak nedostávalo moc času a tak jsem nestihal věnovat příliš pozornosti ostatním šachovnicím, ale s potěšením naslouchal zprávám, které mi nosil Míra: chvíli po Honzovi mi přišel nahlásit další výhru, tentokráte z první šachovnice, kde nastoupil Zdeněk Pavlanin s určitými obavami (protože několik posledních let šachy příliš nehrál). Žádná nerozehranost ale vidět nebyla, Zdeněk se bílými v sicilské neohroženě pustil do útoku, černý král nejprve trpěl na e8, pak se mu nějak povedlo přelézt na h8, kde mu však nebylo o nic líp. Konec znám jenom ze Zdeňkova popisu: v době, kdy už měl pozici pěšce navíc, soupeř udělal ve špatné pozici chybu, kterou svou prohru jen uspíšil.
Zároveň se zprávou, že Zdeněk vyhrál, mi Míra říká: "Teď ještě vyhraješ ty a máme to doma." Opravdu ví, jak potěšit :-) Ne že by k takovému výroku neměl důvod - hrál jsem bílými dámský gambit a protože můj protivník hrál velmi pasivně, stál jsem celou partii lépe, ale pozice byla pořád uzavřená a já stále neviděl, jak prorazit. Mezitím mizely z šachovnice figurky - černý měnil, aby tak otupoval můj tlak a hrozby (a nic jiného rozumného neměl). Nakonec jsem přešel do střelcové koncovky, kde černý mohl tahat králem po sedmé a osmé řadě, jeho střelec měl tři pole c8, d7 a e8 a černí pěšci byli prakticky bez možnosti pohybu na sedmé a ti "odvážnější" na šesté řadě. Po asi nepříliš štastném manévrování svým králem jsem musel zablokovat královské křídlo a přesunul se na dámské s tím, že rozhodovat budu tam. V okamžiku, kdy už jsem se začínal bát, že ani tam to prorazit nepůjde, soupeř se dopustil chyby, která mi umožnila rozbít jeho dámské křídlo. Černé figurky přestěhované k obraně na dámské křídlo pak nemohly zabránit oběti střelce na druhé straně, po které by můj pěšec došel až do dámy.
Protože jsem nebyl dost rychlý, tím "slavným", kdo nám definitivně zajistil celkové vítězství, byl Míra Ludačka. Ten se černými celou dobu vynalézavě a aktivně bránil útokům Pavla Novotného, a najednou koukám, že si podávají ruce a je hotovo (i tady byl lakonický komentář: "soupeř pomohl").
Poslední se dohrávala partie Jirky Pahoreckého a Jana Mošničky na druhé šachovnici. K vidění byla nepříliš odvážná hra bílého proti Jirkovo sicilské. Učebnice by asi měly z Jirky radost - Co všechno se dá získat ze sicilky: dvojice střelců, volný černý pěšec na d4 (sice zablokovaný oběma koni, ale navíc), ovládání volného f-sloupce, ... Co učebnice nevidí, jsou hodiny - Jirka snad bez časové tísně hrát neumí, aspoň já si hodně dlouho zpátky nevybavuji žádnou jeho partii, kde by nemusel blicat. Tentokráte ale přežil bez újmy, málokdo se ovšem vzdává rád, a tak jsme museli ještě hodinku počkat než nastala pro bílého naprosto bezvýchodná situace a konečně to zabalil a bylo naprosto hotovo. Tak vysokou výhru snad ani nikdo nečekal.

Doufejme, že nám dobrá forma vydrží i do nového roku (a základní sestava by si mohla dát předsevzetí, že zlepší svoji docházku).

Stručné shrnutí na závěr:

ŠK Český Krumlov B - Silon Sezimovo Ústí 6,5:1,5

Pavlanin Zdeněk (2018) - Zabloudil František (1899)  1:0
Pahorecký Jiří (1923)  - Mošnička Jan (1925)                1:0
Vykoukal František (1874) - Odehnal Jaroslav (1926) 1:0
Ludačka Miroslav (1866) - Novotný Pavel (1816)          1:0
Kašpárek Jaromír (1761) - Medek Rudolf (1609)         1:0
Frčka Bohumír (1608) - Novák Rudolf (1603)                1/2
Smetana Jan (1544) - Dundálek Jozef (1592)              1:0
Šimeček Bohumil (1541) - Šimeček Josef (1799)       0:1
18.12.2007 07:29:10
gedri

Chcete hrát 2.ligu?

ANO (16 | 47%)
NE (15 | 44%)
Stránky vytváří Pavel Karlíček a Petr Kukla
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one