Mikrochem Třeboň - ŠK Č.Krumlov B 4,5:3,5

Ani třetí krumlovské družstvo bohužel neporušilo tradici a začalo nový rok porážkou...
Pro utkání v Třeboni se ujal svých povinností poprvé v této sezóně kapitán družstva Jirka Pahorecký a podařilo se mu sehnat poměrně silnou sestavu, když to jednu dobu vypadalo, že bude možná i 6 lidí ze základní sestavy. Tak skvěle to nakonec nevyšlo, ale i tak jsme vyráželi do Třeboně celkem v pohodě. Pohled na soupeřovu sestavu naznačoval, že se bude jednat o vyrovnanou bitvu, což se nakonec potvrdilo, chvílema to vypadalo líp pro nás, chvílema pro domácí, utkání bylo napínavé a zajímavé od začátku až do samého konce někdy v 15:45.
Jako první dohrál tentokráte Míra Ludačka, když se pustil bílými do útoku na soupeřova krále, pozice k tomu popravdě sváděla, ale Míra v jednom okamžiku ve snaze hrát co nejútočněji přehlédl vidličku, přišel o figuru a vzápětí i útok zamrznul a nezbylo než se vzdát. To bylo poněkud mimo plán, tam jsem prohru nečekal. Naštěstí poměrně rychle vyrovnal Honza Smetana, když dokázal v pozici, kde měl jen věž za dva střelce soupeře dokonale oblbnout, přimět ho k výměně jediné obranné figury, kterou měl a dát mu mat na první řadě.
Bod tak trochu z nebes nám spadl na osmé šachovnici, kde Honza Německý bílými rozehrál superpasivní superobranu, za jeho pozici by nikdo nedal ani zlámanou grešli, naštěstí to držel zavřené, ale vypadalo to, že je jen otázkou času, kdy se to musí rozsypat. Tomuto dojmu zřejmě podlehl i soupeř, protože když jsem šel okolo o další půlhodinu později, koukám, že Honza má věž navíc a že to už snad prohrát nejde. Daleko méně důvodů k radosti bylo na třetí šachovnici, kde Jirka Pahorecký starší černými poměrně odvážně připustil různé rošády s následnými útoky na krále. Pozice dospěla až tak daleko, že bílý dle vlastních slov ze zoufalství obětoval věž, Jirka ovšem nezareagoval dostatečně přesně a tak se zoufalá oběť ukázala jako vítězná, přestože pozdější analýzy ukázaly, že korektní nebyla.
Další část jako již tradičně znám jenom z vyprávění, opět jsem totiž přemýšlel a přemýšlel, ale hlavním efektem bylo, že mi na posledních 20 tahů mi zbylo 20 minut. Dosáhl jsem sice poměrně slušné pozice, ale naprosto zbytečně jsem dovolil černému otevřít pozici na královském křídle, díky čemu měl co hrát, a já jsem i nadále přemýšlel příliš pomalu, takže jsem to nakonec v 36. tahu, kdy mi zbývalo nějakých 5-10 sekund, dal za remízu, i když pozice byla lepší, ale já jsem plno variant neviděl až do konce.
Zvednul jsem se od partie a šel se podívat, co se mezitím změnilo. S potěšením jsem přijal fakt, že Jirka Pahorecký mladší vyhrál, i když tam s tím počítali prakticky všichni: domácí i hosté, v rámci taktických čachrů se soupiskou totiž třeboňští obětovali Tomáše Dufka (ELO 1463) - na druhé šachovnici tak byl k vidění naprosto jednostranný průběh, kde Jirka od začátku až do konce dokazoval, že oněch skoro 500 ELO bodů navíc znamená značný rozdíl v kvalitě. Vedli jsme 3,5:2,5 a dohrávaly se poslední dvě partie.
Honza Moronga po slušně rozehraném zahájení zahrál zbytečně pasivně, koncovka byla hodně špatná, ale při troše štěstí a soupeřově pomoci by z toho třeba ještě remízka vypadla a na první šachovnici Zdeněk Pavlanin hrál černými s Lacinou. Lacina ze začátku dal pěšce za iniciativu, ale kolem časové kontroly už to vypadalo, že za něj skoro nic nemá, kolem černého krále bylo sice trochu dusno, ale volný černý pěšec na a4 podporovaný věží a dámou na b sloupci vypadali z našeho pohledu velice dobře.
Honza Moronga se chyby ze strany soupeře nedočkal a tak jeho partie došla až do jasně prohrané koncovky, bylo srovnáno 3,5:3,5 a všichni šli sledovat první šachovnici, kde se rozhodovalo o osudu celého zápasu.
 Až domácí analýzy zřejmě ukážou, kde šlo pokračovat lépe, zda předčasná výměna dam nebo co způsobilo, že kolem Zdeňkova krále se začala stahovat matová síť, z čehož šlo vyklouznout pouze za cenu ztráty materiálu, takže se nakonec radoval z vítězství Lacina a my tak cestovali domů s prázdnou. Snad se nám příště povede lépe, i když Royal ČB asi nebude příliš snadný soupeř.

Stručné shrnutí na závěr:

Mirkochem Třeboň - ŠK Č. Krumlov B 4,5:3,5

Lacina Adolf (2266) - Pavlanin Zdeněk (2018)         1:0
Dufek Tomáš (1463)  -
Pahorecký Jiří ml.(1923)     0:1
Trčka Václav (1821) -
Pahorecký Jiří (1893)           1:0
Lacina Filip (1779) - Ludačka Miroslav (1866)         1:0
Krátký Milan (1694) - Moronga Jan (1857)              1:0
Trachta Václav (1620) - Kašpárek Jaromír (1761)   1/2
Sýkora Karel (1736) - Smetana Jan (1544)            0:1
Car Ivan (1655) - Německý Jan (1483)                  0:1
14.01.2008 12:22:25
gedri

Chcete hrát 2.ligu?

ANO (16 | 47%)
NE (15 | 44%)
Stránky vytváří Pavel Karlíček a Petr Kukla
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one